Kazalı araç alım satım işlemleri oldukça ciddiye alınması gereken ve titizlikle yürütülmesi gereken bir süreçtir. Bu aşamada hem alıcı hem de satıcılar ileride doğacak sıkıntıların önüne geçebilmek adına bazı hususları göz önünde bulundurmalıdır.

Kazalı Araç Nedir?

Kazalı araçlar, trafikte başka bir araçla çarpışarak ya da herhangi bir yere çarparak hasar alan araçlardır. Çarpma sonucu oluşan kazaların yanı sıra aşırı hıza bağlı takla atma, uçurumdan yuvarlanma, yangın vb. olaylar sonucunda kazalar meydana gelebilmektedir. Türkiye trafik kazalarında her sene binlerce insanını kaybetmektedir. Özellikle dikkatsiz sürücülerin yol açtığı kazalar, bu ölümlerin en büyük nedeni olmaktadır. Kazalardan geriye kullanılamaz hale gelen araçlar kalmaktadır. İnsanlar bin bir emekle, borçla satın aldıkları araçlarını kazalardan sonra elden çıkarmanın derdine düşmektedir. Kazalı araç alım satım işlemlerinde en önemli durum araçlara doğru bir değer tespiti yapılmasıdır. Kaza sonucu araçların değerinde önemli bir miktarda azalma meydana gelmektedir. Bazı araçlar ise hurda haline dönüşerek tamamen kullanılamayacak bir hale dönmektedir.

Kazalı Araç Alım İşlemleri

Kaza sonucu araçta meydana gelen zarar, aracın tekrar trafiğe çıkmasına engel teşkil etmiyorsa, daha uygun fiyatlardan alacağınız kazalı araçların onarımlarını yaptıktan sonra kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu noktada dikkatli olmakta fayda vardır. Profesyonel bir oto tamircisi ya da yetkili servis hizmetiyle, aracın bütün sorunlarının detaylı olarak tespit edilmesini sağlamalısınız. Tespit edilen sorunlara yönelik gereken onarım işlemlerinin gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğini takip etmelisiniz. Hayati önem içeren motor parçaları hasar almışsa, bu parçaların yerine yenilerinin takılmasını talep edebilirsiniz. Kazalı araç alım satım işlemlerinde trafik asla şakaya gelmeyen bir konudur. Bu nedenle aracınızın doğru bir şekilde trafiğe hazır hale getirildiğinden emin olmadan kullanmaya başlamamalısınız.

Perte Çıkmış Kazalı Araç Alım-Satımı

Eğer araç kaza sonucu kullanılamaz bir hale gelmişse, otomobillerinizi parça alım-satımı yapan firmalara ve otomobil hurdası alan kişilere satabilirsiniz. Aracınızda sağlam kalan far, kapı kolu, silecek gibi parçalar oto parça satımı yapan firmalar tarafından seçilerek aynı model araç sahibi kişilere parça değişimleri için satılmaktadır. Perte çıkmış araçlar zararına satılabilmektedir. Bu nedenle kendi can güvenliğiniz ve araçlarınızın sağlam kalabilmesi için trafikte oldukça dikkatli şekilde hareket etmelisiniz.

Kazalı Araç Nasıl Anlaşılmaktadır?

Kazalı araç alım-satım işlemleriniz sırasında eğer aracınız kazalı ve kullanılabilir durumdaysa, ikinci el olarak satışını gerçekleştirebilirsiniz. Bu noktada en önemli husus aracınızı kazasız gibi göstermeye çalışmamanızdır. Dürüst davranarak karşınızdaki kişiye aracınızın kazası hakkında bilgi vermelisiniz. Aracınızı kazalı olduğu halde kazasız olarak karşı tarafa satmanız halinde bu durum er geç anlaşılacaktır. Anlaşıldığı zaman bu durum insanların karşısında sizi güvenilir olmayan satıcı konumuna düşürecektir. İnternette insanların her türlü bilgiyi paylaşabildiği günümüzde, hakkınızda yapılan olumsuz yorumlar ticari faaliyetlerinize zarar verecektir.

Kazalı Araç Alım-Satım Fiyatları

Kazalı araçların kazadan sonra değeri değişmektedir. Bu noktada oluşan hasara göre fiyatta değişiklik meydana gelmektedir. Bedelin tespit edilebilmesi için bir ekspertizden yardım alınmalıdır. Aracın hak ettiği değer belirlenerek alıcılara o şekilde bilgi verilmelidir. Aracın marka ve modeli de değer tespit çalışmalarında etkili olmaktadır. Kazalı araç alım satım işlemlerinden önce tramer kaydı, kaza kaydı sorgulaması yapmak oldukça sağlıklı bir yöntem olacaktır. Aracı satın aldıktan sonra eğer kasko firmalarınca araç kaskoya uygun görülürse kasko yapılmaktadır. Bu durum aracınızla yaşayabileceğiniz sorunlar neticesinde ortaya çıkacak masrafların önüne geçmenizi sağlayacaktır. Kazalı araçları satın aldıktan sonra araçların düzgün bir şekilde çalışmadığını fark etmeniz halinde gerekli kontrolleri yaptırmalısınız. Eğer sorun çözülmüyorsa, aracı tekrar trafiğe çıkarılmayacak şekilde satabilirsiniz.